Vizita Sfântului Părinte Papa Francisc la ceas aniversar

Evenimentele deosebite din viața unei persoane sau a unei comunități lasă întotdeauna un plăcut ecou. Vizita Sfântului Părinte Papa Francisc în perioada 31 mai – 2 iunie 2019  în România nu a rămas fără răsunet în inimile noastre.  În acest sens, studenții Facultății de Teologie Romano-Catolică din Iași, doresc să marcheze memoria acestui eveniment, prin organizarea unei sesiuni științifice cu tema: Să mergem împreună! – Ecouri în timp –  Papa Francisc în România la ceas aniversar.

Sesiunea științifică va avea loc pe data de 4 decembrie 2019 în Sala de studiu a Centrului de Învățare din cadrul Universității “Alexandru Ioan Cuza”, Iași.

Scopul acestei sesiuni științifice este de a marca împlinirea a 6 luni de la Vizita pe care Sfântul Părinte a realizat-o în țara noastră și de a evidenția aspecte din discursurile, simțămintele și trăirile,  lăsate de acest eveniment. Vom fi ajutați în acest parcurs de intervențiile invitaților și ale studenților participanți la această sesiune, după următorul program:

• 12.00 – Cuvântul de deschidere: Lect. univ. dr. pr.  Iosif IACOB.
  • 12.10  –  Prof. univ.  dr. pr. Emil Dumea cu tema: Vizita Sfântului Părinte și mass-media. Dezbateri
  • 12.25 – Pr. Sescu Florin, tema rezervată. Dezbateri
  • 12.40 –  Demnitatea și valoarea familiei în discursul Papei Francisc la Iași (student Marian BALINT –An II); Dezbateri
  • 12.55 –  Papa pelerine și cinstitor al Sfintei Fecioare. Mesajele Sfântul Părinte la Șumuleu- Ciuc și București (stud. Corneliu Iulian SAVA– An II);
  •  Dezbateri
  • 13.10 –  Papa și martiirii din România (stud. Alin Mircea BAJUREANU –An III);
  • 13.25 – Papa și tinerii- Voluntariatul (stud. Alexandru ALFRED –An I);
  • Dezbateri
  • 13.40 – Caritatea creștină în viziunea Sfântului Părinte Papa Francisc (stud. Irina FRENȚ –An I);
  • Dezbateri
  • 13.55 – Dezbateri finale și concluzii.

Moderatorul evenimentului: studentă  Luiza-Lavinia LUCACI (An III).

Organizatorul evenimentului: Lect. univ. dr. pr. Iosif IACOB

Vă așteptăm!