Viaţa umană între sanctuar şi tomberon: tema Săptămânii Sociale pentru Studenți, ediția a cincea, Pralea (Bc), 22-25 septembrie 2016

afis-pralea-2016Ajunsă la a cincea ediție, Săptămâna Socială pentru studenți se va desfășura anul acesta la Pralea (BC), în perioada 22-25 septembrie, și va avea ca temă: „Viaţa umană între sanctuar şi tomberon. Destinul şi demnitatea omului între o cultură a vieţii şi o cultură a morţii – aspecte moral-sociale„. Organizată de Oficiul Diecezan pentru Pastorația Universitară, în colaborare cu Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iași și Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași, Săptămâna Socială pentru Studenți (SSS) își propune să-i familiarizeze pe studenți cu învățătura socială a Bisericii, pentru o implicare responsabilă în rezolvarea problemelor grave cu care se confruntă societatea actuală.

Întâlnirea de anul acesta se va desfășura după următorul program:

22 septembrie, ora 19.00: Deschidere

Pr. Doboş Fabian. Sfânta Liturghie, urmată de cină şi de Introducere (în biserică şi casă)

23 septembrie: Prelegere I

Pr. Pătraşcu Eduard: Viaţa de la Dumnezeu – în mâinile omului (în Sala 01)

23 septembrie: Prelegere II

– Pr. Farcaş Lucian: Darul vieţii – comoară în vase de lut?! (în Sala 01)

23 septembrie: Atelier I

– Conducătorii de grupuri. Teme legate de prelegerea pr. Eduard Pătraşcu (în spaţiile 1, 2, 3, 4)

23 septembrie: Atelier II

Conducătorii de grupuri. Argumente extrase din conferinţa pr. Lucian Farcaş (în spaţiile 1, 2, 3, 4)

24 septembrie: Prelegere III.

Petruţ Iuliana: Valenţe ştiinţifice, sociale şi familiale ale metodelor naturale (în Sala 01)

24 septembrie: Prelegere IV

– Petruţ Iuliana: Iluzia contraceptivului „ideal” (în Sala 01)

24 septembrie: Atelier III

– Petruţ Iuliana: Întrebări şi răspunsuri legate de temele tratate de Iuliana Petruţ (în Sala 01)

24 septembrie: Atelier IV

– Fam. Adam Paul şi Elia: Masă rotundă cu tema: Un copil e prea puţin, doi sunt prea mulţi (în Sala 01)

25 septembrie: Liturghia finală şi concluzii

Pr. Doboş Fabian: Ce-am căutat… şi ce-am găsit? (în biserică şi casă)

Cheltuielile vor fi suportate de organizatori, studenţilor care vor participa revenindu-le singura grijă a propriului transport.

Pentru detalii şi înscrieri, sunteţi invitaţi să vă adresaţi pr. Fabian Doboş (tel. 0756/833383) sau studentei Anca Andrieş (tel. 0765/392527).

Pr. dr. Fabian Doboș