Simpozionul studențesc ”Real și virtual în relațiile sociale. Spre o nouă normalitate?”

Invitație Simpozion Studențesc Oradea 2022 – Real și virtual în relațiile sociale. Spre o nouă normalitate?

Vă invităm cu drag la a XXII-a ediție a Simpozionului nostru studențesc cu tema de anul acesta: Real și virtual în relațiile sociale. Spre o nouă normalitate?, care se va desfășura în perioada 6-7 Mai 2022.
Simpozionul din acest an va fi o promovare a activității de cercetare, realizată printr-o sesiune de comunicări cu lucrări științifice, ce dorește colaborarea între studenții și masteranzii diferitelor facultăți de teologie și științe umaniste din țară și din străinătate.

Această nouă ediție va aduce în prim plan schimbările aduse de migrarea în mediul virtual relațiilor sociale. Pandemia a forțat școala, Biserica, magazinul, biroul, stadionul, muzeele și sălile de spectacole să se adapteze mediului virtual, iar membrii Bisericii trebuie să răspundă unor întrebări legate de natura comunității virtuale, de nevoile și așteptările individului în noul context, de raportul între spațiul sacru și cel virtual…
Astăzi, lumea virtuală nu mai este chiar atât de virtuală cum am crede; ea face parte deja din realitatea noastră zilnică. Astfel, oare lumea virtuală ar trebui tratată ca pe un alt mijloc pe care să-l folosim pentru a răspândi mesajul Evangheliei și al unei bune conduite morale, lumea virtuală devenind o altă fereastră către lume, dar și către suflet, sau este un spațiu al mondenității, un loc în care Biserica și creștinul nu-și mai găsesc rostul?
Acțiunea va avea două etape:

1.Prezentarea comunicărilor;

2.Discuții și dezbateri.

Vă rugăm să confirmați participarea până
vineri, 15 aprilie 2022 la ascto@yahoo.com

Participanților li se va asigura masa și cazarea.

Vă mulțumim și vă așteptăm cu drag!
Alex Dominic CHIVARI
Președinte ASCTO