Simpozion internaţional „Biserica şi trăirile lumii contemporane”

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi în colaborare cu Institutul Teologic Romano-Catolic, Iaşi, organizează, în ziua de joi, 26 noiembrie 2015, la sediul Institutului Teologic din Iaşi, simpozionul cu tema „Biserica şi trăirile lumii contemporane”.

Manifestarea se înscrie în seria de iniţiative academice în vederea promovării cercetării teologice şi a dialogului cu oamenii şi realităţile timpului nostru.

Simpozionul se va desfăşura după următorul program:

• 9:00: Deschiderea simpozionului:
    • Mons. dr. Benone FARCAŞ: Rectorul Institutului Teologic Romano-Catolic, Iaşi
    • PS. Petru GHERGHEL: Episcop de Iaşi
  • Prima parte – moderator: Pr. lect. dr. Daniel IACOBUŢ
    • 9:15: Pr. prof. Juan Javier FLORES ARCAS, Rector al Ateneului Pontifical „Sfântul Anselm”, Roma: La Chiesa evangelizza attraverso la liturgia  (Biserica evanghelizează prin liturgie).
    • 10:00: Prof. Cettina MILITELLO, Institutul Liturgic Pontifical „Sfântul Anselm”, Roma:  Donne e teologia – un segno dei tempi (Femeile şi teologia – un semn al timpurilor).
    • 10:45: Pauză
    • 11:15: Pr. prof. Mihai AFRENþOAE, Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan, Roman: De la retorică la pragmatică în Scrisoarea către Galateni: o paradigmă a noii evanghelizări.
    • 12:00: Pr. lect. dr. Lucian FARCAú, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: Semnele timpului: între ideal (atunci) şi realitate (acum): o abordare etico-socială.
  • 13:00: Prânz
  • Partea a doua – moderator: Pr. conf. dr. Ştefan Lupu
    • 14:30: Pr. prof. dr. Emil DUMEA, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: Identitatea persoanei umane în contextul globalizării.
    • 15:15: Pr. lect. dr. Iosif IACOB, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: Scrisoarea apostolic㠄Mitis Iudex Dominus Iesus” – caracteristici şi actualitate.
    • 16:00: Pauză
    • 16:15: Pr. lect. dr. Iulian Valerian IANUŞ, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: „O provocare mereu actuală: omul”.
    • 17:00: Pr. lect. dr. Fabian DOBOŞ, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: „Paulus VI: „Contra Mundum”.
  • 17:45 – 18:30: Dezbateri şi concluzii

Pr. Iulian Faraoanu