Invitaţie la Ziua Socială pentru Studenţi, ediţia a VI-a, 2018

A şasea ediţie a programului de formare pentru mediul universitar „ZSS 2018” – Ziua Socială pentru Studenţi, cu tema: „Sărăcia, binecuvântare sau blestem?” va fi organizată sâmbătă, 24 februarie 2018, în Aula Magna a Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (Str. Th. Văscăuţeanu, nr. 6).

Organizatori sunt: Oficiul pentru Pastoraţia Universitară al Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi, Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi, Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi, Asociaţia Studenţilor Catolici din Iaşi şi Parohia Romano-Catolică „Adormirea Maicii Domnului” Iaşi.

Programul formativ oferă universitarilor posibilitatea de a aprofunda importanţa sărăciei, ca virtute, în societate şi în Biserică, plecând de la Biblie şi Tradiţie, ţinând cont şi de viaţa socio-culturală a poporului român.

Program:

• 9.00: Introducere (Ep. Petru Gherghel)

• 9.15: Săracii români bogaţi! – Prof. univ. dr. Nicu Gavriluţă (Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iaşi)

• 10.00: Sărăcia în Biblie: de la o stare de fapt spre o legislaţie de solidaritate – Lect. univ. dr. pr. Tarciziu Şerban (Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea Bucureşti)

• 10.45: Pauză

• 11.00: Trăirea în spiritul sărăciei autentice conduce la comuniune – Pr. Valeriano Giacomelli, Congregaţia „Don Orione” (Bucureşti)

• 12.00: Sfânta Liturghie

• 13.00: Prânzul

• 14.30: Sărăcia: valoare sau non-valoare morală? – Pr. drd. Iosif Tiba (Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi)

• 15.15: Pauză

• 15.30: Ateliere de lucru

• 16:30: Lucrări în plen

• 17:00: Pauză

• 17:30: Recital – Corul Juvenes Ecclesiae

• 18:15: Cina

Participarea este liberă, masa fiind asigurată de către organizatori.

Moderatorul programului şi persoană de contact pentru înscrieri: pr. Fabian Doboş, capelan universitar (tel. 0756/833383; e-mail: fabiandobos@gmail.com).

Lect. univ. dr. pr. Fabian Doboș