Invitație la simpozionul național „România în diplomația Vaticanului”

Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în colaborare cu Institutul Teologic Romano-Catolic din Iași, organizează simpozionul național „România în diplomația Vaticanului”. Evenimentul are loc în cadrul „Săptămânii Europene la UAIC” (17-25 mai, ediția a III-a) și se va desfășura în ziua de joi, 23 mai 2019, începând cu ora 9,00, în Aula Magna a Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași.

Vor interveni:

• univ. dr. pr. Fabian Doboș, Facultatea de Teologie Romano-Catolică: Istoria relațiilor diplomatice dintre România și Vatican;
  • dr. Ciprian Bejan-Piser, Institutul Teologic Romano-Catolic din Iași: Diplomația pontificală și competențele sale;
  • dr. pr. Mihăiță Blaj, Însărcinat cu afacerile a.i. la Nunțiatura Apostolică din Ciad: Clerici români în diplomația vaticană;
  • univ. dr. pr. Ștefan Lupu, Facultatea de Teologie Romano-Catolică: Papa Francisc, păstor, învățător și pontif.

Simpozionul se adresează în principal studenților, dar este deschis pentru oricine dorește să cunoască mai bine istoria și semnificația relațiilor diplomatice dintre Sfântul Scaun și România. De asemenea, dorește să fie și o pregătire pentru vizita pastorală a Papei Francisc în România în zilele 31 mai-2 iunie 2019.

Intrarea este liberă. Vă așteptăm cu drag!

Conf. univ. dr. pr. Ștefan Lupu

Decan