Invitaţie la simpozionul internaţional „Catolicii din Moldova – istorie şi perspective”

Episcopia Romano-Catolică de Iaşi, prin Centrul Cultural Catolic şi Departamentul de Cercetare Istorică „Fericitul Anton Durcovici”, alături de Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Al. I. Cuza” din Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi organizează, în ziua de joi, 16 mai 2024, simpozionul internaţional „Catolicii din Moldova: istorie şi perspective. 140 de ani de la înfiinţarea Episcopiei de Iaşi; 10 ani de la beatificarea episcopului martir Anton Durcovici”, la Seminarul „Sfântul Iosif” din Iaşi.

Anul acesta se împlinesc 140 de ani de la înfiinţarea Diecezei de Iaşi, 10 ani de la beatificarea episcopului martir Anton Durcovici, 25 de ani de la vizita în România a Sfântului Papă Ioan Paul al II-lea şi 5 ani de la vizita actualului papă, Francisc. Aşadar, în acest an, Dieceza de Iaşi trăieşte un multiplu an jubiliar.

Organizarea acestui eveniment este o datorie de conştiinţă a tuturor urmaşilor misionarilor şi martirilor care au activat de-a lungul veacurilor în Moldova pentru răspândirea şi păstrarea credinţei creştine catolice pe teritoriul actualei Episcopii Romano-Catolice de Iaşi.

De aceea, cu bucurie, adresăm tuturor iubitorilor de istorie, religie şi spiritualitate invitaţia de a participa la acest eveniment cultural şi religios, pentru a evoca momentele cele mai importante din istoria catolicilor din Moldova.

Simpozionul se va desfăşura în Aula Magna a Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi, str. Theodor Văscăuţeanu, 6, şi va fi transmis în direct de postul de radio ERCIS FM, transmisiunea fiind preluată de postul de televiziune catolic Angelus TV.

Pentru informaţii suplimentare: conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş (e-mail: fabiandobos@gmail.com; tel. 0756.833.383)

Vă aşteptăm cu drag! Intrarea este liberă!

Conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş

Catolicii din Moldova – istorie şi perspective.
140 de ani de la înfiinţarea Episcopiei de Iaşi
10 ani de la beatificarea episcopului martir Anton Durcovici

Moderatori: Lect. univ. dr. pr. Iosif Antili şi conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş

1. Prima parte: 140 de ani de la înfiinţarea Diecezei de Iaşi