Invitație la Simpozion: „Fericitul Anton Durcovici: 130 de ani de la naștere și 70 de ani de la consacrarea episcopală”

Simpozion Durcovici 2018Departamentul de Cercetare Istorică „Fericitul Anton Durcovici” al Episcopiei Romano-Catolice Iași, în colaborare cu Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității „Al. I. Cuza”, organizează simpozionul „Fericitul Anton Durcovici. 130 de ani de la naștere și 70 de ani de la consacrarea episcopală”. Evenimentul va avea loc joi, 17 mai 2018, începând cu ora 16,30, în Aula „Anton Durcovici”.

La acest eveniment sunt invitați să participe ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop-mitropolit de București, PS Petru Gherghel, episcop de Iași, PS Aurel Percă, episcop auxiliar de Iași, membrii Consiliului prezbiteral, preoții, seminariștii, persoanele consacrate, credincioșii din Iași, precum și toți cei doresc să aducă un prinos de cinstire Fericitului Anton Durcovici, de la a cărui beatificare se împlinesc anul acesta 4 ani.

Manifestarea științifică, moderată de conf. univ. dr. pr. Ștefan Lupu, decanul Facultății de Teologie Romano-Catolică din Iași, va avea următorul program:

16,30: Cuvânt de salut:

– PS Petru Gherghel, Episcop de Iași

– IPS Ioan Robu, Arhiepiscop-Mitropolit de București

– PS Aurel Perca, Episcop auxiliar de Iași

16,50: Dr. Dănuț Doboș, Departamentul de Cercetare „Fericitul Anton Durcovici”: Fericitul Anton Durcovici, mărturisitor al credinței și prizonier al iubirii, prezentarea cărții PS Petru Gherghel apărută la Editura „Presa Buna”, Iași 2018.

Pr. Pavel Balint, Parohia Romano-Catolică din Bad Deutsch Altenburg, Austria: Cuvânt de salut.

17,10: Lect. univ. dr. pr. Fabian Doboș, Facultatea de Teologie Romano-Catolică: Episcopul Anton Durcovici (1888-1951), martor al lui Cristos. Mărturia până la martiriu în timpul comunismului din România, prezentarea cărții pr. dr. Isidor Iacovici apărută la Sapientia, Iași 2018.

Pr. dr. Isidor Iacovici, Paroh al romano-catolicilor din Roma, Italia: Cuvânt de salut

17,30: Episcopul Anton Durcovici de la leagăn până la mormânt, film documentar realizat de Departamentul de Cercetare „Fericitul Anton Durcovici” și Facultatea de Teologie Romano-Catolică

18,30: Sfânta Liturghie aniversară

Dr. Dănuț Doboș