Invitație la sesiunea ecumenică „Dreapta ta, Doamne, s-a glorificat prin putere”

Sesiunea ecumenică „Dreapta ta, Doamne, s-a glorificat prin putere” (Ex 15,16) se va desfăşura vineri, 19 ianuarie 2018, ora 9.30, în aula „Pr. Petru Albert” a Institutului Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman.

Alături de institut, sesiunea este organizată de gazde în colaborare cu Centrul de Cercetare Ecumenică şi de Dialog Interreligios „Pax et Unitas”, Facultatea de Teologie Romano-Catolică (Universitatea „Al.I. Cuza” din Iaşi), Facultatea de Teologie Greco-Catolică (Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca), Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei (Universitatea „Al.I. Cuza” din laşi), Facultatea de Teologie Ortodoxă (Universitatea „Ovidius” din Constanţa) .

Program:

• 9.30 – Salutul de deschidere – pr. asist. univ. dr. Mihai Afrenţoae, rector al Institutului Teologic Franciscan din Roman

• Prelegeri I (9.45-11.00)

• „Unitatea noastră sub adumbrirea iubirii atotputernice a lui Dumnezeu” – pr. prof. univ. dr. Vasile Nechita, Facultatea de Teologie Ortodoxă de la Universitatea „Ovidius” din Constanţa

• „Martin Luther si unitatea credinţei” – pr. prof. univ. dr. Emil Dumea, Facultatea de Teologie Romano-Catolică de la Universitatea „Al.I. Cuza” din laşi

• „Puterea de a sluji… unităţii” – pr. prof. univ. dr. Cristian Barta, Facultatea de Teologie Greco-Catolică de la Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca

• „Exigenţe şi provocări ale mărturisirii credinţei astăzi” – lect. univ. dr. Bogdan Constantin Neculau, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei de la Universitatea „Al. I. Cuza” din laşi

• Pauză 11.00-11.15

• Prelegeri II (11.15-12.00)

• „Grija socială a Bisericii între Orient şi Occident” – pr. lect. univ. dr. Lucian Farcaş, Facultatea de Teologie Romano-Catolică de la Universitatea „Al.I. Cuza” din laşi

• „Aportul rugăciunii Sfântului Francisc la «communio et missio Ecclesiae»” – pr. conf. univ. dr. Ştefan Acatrinei, Facultatea de Teologie Pastorală de la Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman

• 12.00-13.00 – Dialog între auditoriu şi conferenţiari

• 18.30-19.30 – Moment de rugăciune în capela institutului

Moderatorul evenimentului este pr. prof. univ. dr. Iosif Bisoc, director al Centrul de Cercetare Ecumenică şi de Dialog Interreligios „Pax et Unitas” (CCEDIPU)

Organizatori: pr. prof. univ. dr. Iosif Bisoc, pr. conf. univ. dr. Iulian Farăoanu, pr. asist. univ. dr. Mihai Afrenţoae, pr. conf. univ. dr. Ştefan Acatrinei, pr. Marius Bîlha.

Relaţii suplimentare: Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan – Centrul de Cercetare Ecumenică şi de Dialog Interreligios „Pax et Unitas” (CCEDIPU), str. Ştefan cel Mare, 268/B, 611040-Roman.

Pr. Iosif Bisoc