Invitaţie la a opta ediţie a Săptămânii Sociale pentru Studenţi

Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi și Oficiul pentru Pastoraţie Universitară din cadrul Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi organizează a opta ediţie a programului de formare pentru studenţi: „SSS – Săptămâna Socială pentru Studenţi”. Tema propusă pentru anul acesta este: „Paradoxul valorilor. Virtuţile creştine – izvorul progresului socio-cultural”. Programul se va desfăşura la Slănic Moldova, între 19 (seara) şi 22 (prânz) septembrie 2019.

Toate cheltuielile vor fi suportate de organizatori.

Pentru detalii şi înscrieri, sunteţi rugaţi să vă adresaţi pr. Fabian Doboş (tel. 0756/833383) sau studentului Marius Jalbă (tel. 0747/613478).

Pentru înscrieri, este disponibil formularul on-line, care poate fi accesat aici.

La eveniment vor interveni specialişti în tematica propusă:
– prof. univ. dr. Nicu Gavriluţă (Valorile creştine şi provocările noilor tehnologii, 20.09.2019 – dimineaţa),
– pr. Alois Bulai (Chemaţi la libertate, 20.09.2019 – dimineaţa),
– pr. dr. Lucian Farcaş (Plăsmuirea vieţii între valori trecătoare şi valori permanente, 21.09.2019 – dimineaţa),
– d-ra Codruţa Fernea (Ascunşi sub ochii noştri, 21.09.2019 – dimineaţa) – sociolog expert în Asociaţia eLiberare.

După-amiaza celor două zile pline (20 şi 21 septembrie 2019) va fi ocupată cu Ateliere de aprofundare şi Grupuri de discuţii.

Lect. univ. dr. pr. Fabian Doboș