CONFERINȚA NAȚIONALĂ „FAMILIA ÎN SOCIETATEA CONTEMPORANĂ”, EDIȚIA a IX-a

Vă invităm să participaţi la CONFERINȚA NAȚIONALĂ „FAMILIA ÎN SOCIETATEA CONTEMPORANĂ”, EDIȚIA a IX-a, ce se va desfășura în data de 13 MAI 2023 (sâmbătă), intervalul orar 10.00 – 15.00, în Sala Iustin Moisescu din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iași (Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 16, Iași).

Organizatorii evenimentului sunt: Sucursala Teritorială Iaşi a Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali din România (C.N.A.S.R.), Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” Iași – Specializarea Asistenţă Socială, Asociația Studenților și Absolvenților de Teologie Ortodoxă Asistență Socială din Iași, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Iaşi și Fundația Star of Hope România.

Partenerii evenimentului sunt: Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Asistență Socială, Asociația AFECT, Editura LUMEN, Asociația Pro Roma, Universitatea de Medicină și Farmacie “Grigore T. Popa” din Iași – “Program regional integrat de prevenire, depistare precoce (screening), diagnostic și direcţionare către tratament al pacienţilor cu boli hepatice cronice secundare infecțiilor virale cu virusuri hepatice B/D și C din regiunile Nord-Est și Sud-Est – LIVE(RO) 2 – EST”, Asociaţia “Aproape de Oameni” Iaşi – A.D.O.

Activitatea asistenţilor sociali se derulează în raport cu cele două valori: COPILUL și FAMILIA. În acest sens dedicăm o manifestare cu caracter ştiinţific, care este în același timp şi o activitate de formare profesională continuă pentru asistenţii sociali.

Motto-ul evenimentului este „Fiecare asistent social este un COPIL şi are o FAMILIE”!

Conferința națională va fi organizat pe două secţiuni:

Ø  Secţiunea 1 – Workshop “Valorile psihosociale, morale și spirituale ale asistenților sociali în slujirea familiei și a copilului“.

Ø  Secţiunea 2 – Conferința Dimensiunea teologică a slujirii aproapelui în societatea contemporană“, având ca invitat special pe Pr. Prof. Dr. Habil. Constantin NECULA. Secțiunea 2 este organizată de: Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” Iași – Specializarea Asistenţă Socială, Asociația Studenților și Absolvenților de Teologie Ortodoxă Asistență Socială din Iași, Sucursala Teritorială Iaşi a Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali din România (C.N.A.S.R.).

Partenerii secțiunii 2 sunt: Arhiepiscopia Iaşilor, Biroul de Asistenţă Socială al Centrului Eparhial, Biroul de Asistență Socială, Protopopiatul II Iași, Centru de Zi pentru Persoane Vârstnice „Sf. Ierarh Iosif cel Milostiv”, Doxologia – Portal Creștin Ortodox, Radio Trinitas, Ziarul Lumina și Agenția de Știri a Patriarhiei Române Basilica.

Menționăm şi următoarele aspecte:

• Pentru a participa la acest eveniment nu se percep taxe de înscriere/participare;
  • Evenimentul este în curs de acreditare cu 2 credite profesionale pentru asistenţii sociali înscrişi în Registru CNASR;
  • Încurajăm asistenţii sociali din regiunea Moldovei și din întreaga țară să se înscrie cu lucrări la seminar (ex. lucrări științifice, prezentarea rezultatelor unui studiu realizat de dumneavoastră sau a unor concluzii desprinse din activitatea dumneavoastră, etc.);
  • Vă rugăm să completați formularul de înscriere până la data de 12 Mai 2023 (vineri), ora 15:00!

Participarea la eveniment necesită completarea formularului de înscriere prin intermediul aplicației Google Forms la adresa:

Cu stimă,

Dr. Roxana NECULA