Invitaţie la simpozionul naţional „Catolicii din România şi Marea Unire”

Episcopia Romano-Catolică de Iaşi, prin Departamentul de Cercetare Istorică „Fericitul Anton Durcovici”, Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi Seminarul „Sfântul Iosif” din Iaşi organizează simpozionul naţional „Catolicii din România şi Marea Unire” luni, 10 decembrie 2018, ora 16.00, în aula „Fericitul Anton Durcovici” din catedrala romano-catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi.

Evenimentul este prilejuit de sărbătoarea Fericitul Anton Durcovici, episcop romano-catolic de Iaşi, care a murit ca martir la 10 decembrie 1951 în închisoarea din Sighetu Marmaţiei. De asemenea, simpozionul doreşte să readucă în atenţia tuturor Apariţiile Fecioarei Maria de la Lourdes (1858), de la care anul acesta se împlinesc 160 de ani. Manifestarea intenţionează apoi să prezinte publicului larg aportul catolicilor în procesul întregirii neamului, la ceas de Centenar.

La ora 18.00, în catedrală, PS Petru Gherghel va prezida sfânta Liturghie în sărbătoarea Fericitul Anton Durcovici.

La acest eveniment cultural-religios sunt invitaţi toţi cei care o iubesc pe sfânta Fecioară Maria, îl cinstesc pe fericitul Anton Durcovici şi îşi comemorează cu pietate străbunii care şi-au oferit viaţa pentru o Românie „una şi nedespărţită”.

Programul este următorul:

SIMPOZION NAŢIONAL

„Catolicii din România şi Marea Unire”

Aula „Fericitul Anton Durcovici”

10 decembrie 2018, ora 16.00

Moderator: Lect.univ.dr.pr. Fabian Doboş

• 16.00: PS Petru Gherghel: Cuvânt introductiv

• 16.15: Pr. dr. Isidor Iacovici: Fericitul Anton Durcovici – fiul Mariei

• 16.30: Pr. Cornel Cadar: Prezentarea cărţii Monumentele eroilor catolici din Dieceza de Iaşi din Războiul Întregirii Neamului, Ed. „Presa Bună”, Iaşi, 2018 (coordonatori: Cornel Cadar, Anton Coşa, Fabian Doboş)

• 16.40: Dr. Anton Coşa: Recunoştinţă eroilor catolici (prezentare de carte: Anton Coşa, Prin jertfă către Marea Unire, Ed. „Magic Print”, Oneşti, 2018)

• 17.00: Pr. Alois Bulai şi Amelia Sandu-Andrieş: Prezentarea cărţii Scrieri spirituale spaniole. Tălmăciri din Teresa de Ávila, Juan de Ávila şi Luis de Granada. Antologie, traducere şi note: Amelia Sandu-Andrieş, Ed. „Ars Longa”, Iaşi, 2018; pref.: Pr. Alois Bulai

• 17.15: Conf.univ.dr.pr. Ştefan Lupu: Prezentarea cărţii Adu-ţi aminte, Marie, şi de România (autor: Dănuţ Doboş, Ed. „Sapientia”, Iaşi, 2018)