Invitaţie la Simpozionul Internaţional „Credinţa trăită şi mărturisită”

simpozion-credinta   Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi şi Facultatea de Teologie Romano-Catolică (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi) organizează Simpozionul internaţional cu tema „Credinţa trăită şi mărturisită”, în ziua de 25 octombrie 2013, la sediul Institutului Teologic din Iaşi.

Această iniţiativă este ocazionată de încheierea Anului Credinţei în Biserica Catolicăprecum şi de încheierea Anului pastoral al Familiei în Dieceza de Iaşi şi face parte dintr-un program mai amplu de activităţi academice şi pastorale.

Simpozionul se va desfăşura după următorul program:

• 9:00 Deschiderea simpozionului:
    • Pr. dr. Benone Lucaci – rectorul Institutului Teologic Romano-Catolic, Iaşi
    • PS Petru Gherghel – episcop de Iaşi
  • Prima parte – moderator: Pr. lect. dr. Iulian Faraoanu
    • 9:15: Pr. prof. Germano Galvagno (Institutul de Ştiinţe Religioase al Universităţii din Torino): Tra fede e incredulità: il cammino dei padri nel Pentateuco (Între credinţă şi necredinţă: drumul patriarhilor în Pentateuh).
    • 10:00: Pr. prof. dr. Eduard Ferenţ: titlu rezervat.
    • 10:45: Pauză
    • 11:15: Prof. dr. Gheorghe Ilie Fârte (Facultatea de Filozofie şi Ştiinţe Politice, Universitatea „Al.I. Cuza”): Iubesc şi cred ceea ce mi s-a făgăduit?
    • 12:00: Pr. prof. dr. Lucian Farcaş: Familia între contopire şi descompunere.
    • 12:45: Concluzii – prima parte
  • 13:00: Prânz
  • Partea a doua – moderator: Pr. conf. dr. Ştefan Lupu
    • 14:30: Pr. prof. dr. Fabian Doboş: „Propagation de la foi”sufletul operei misionare
    • 15:15: Pr. prof. Cristian Clopoţel (Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan, Roman): Credinţa celui înţelept în cărţile sapienţiale.
    • 16:00: Pauză
    • 16:15: Pr. prof. dr. Berea Cornel: „Assent of faith” în teologia lui J.H. Newmann.
    • 17:00: Pr. prof. dr. Daniel Iacobuţ: „Amen dicere, subscribere est„. Liturgia şi transmiterea credinţei.
  • 17:45: Dialog şi concluzii finale

Sursă: www.itrc.ro