Invitaţie la concertul de Crăciun al Corului Institutului Teologic din Iaşi

concert-craciun-2016Corul Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi, dirijat de pr. Eduard Soare, va susţine tradiţionalul concert de Crăciun, intitulat „Concert la Naşterea Domnului”, sâmbătă, 17 decembrie 2016, la ora 18.00, în capela institutului. Intrarea va fi pe bază de invitaţie.

Acelaşi concert va fi susţinut, duminică, 18 decembrie 2016, în catedrala romano-catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, la ora 19.00, după Liturghia de seară. Intrarea va fi liberă.

Intitulat „Concert la Nașterea Domnului”, acest concert de colinde îi va avea drept soliști pe seminariștii Paul Vîrgă și Ștefan Simon, la orgă va interpreta seminaristul Gabriel Țebrean, iar prezentatorul acestui eveniment cultural și muzical va fi seminaristul Ciprian Fechetă.concert-craciun-catedrala-2016

În programul concertului se află următoarele piese:

1. Ave maris stella (melodie gregoriană)
  2. Sus la poarta raiului (E. Monţia)
  3. Es ist ein Ros’ entsprungen (M. von Praetorius)
  4. Mare minune (Gh. Cucu)
  5. Legănelul lui Isus (V. Teodorian)
  6. Doarme-n iesle-n umilire
  7. Somnul lui Isus (F.A. Gevaert)
  8. Hodie Christus natus est (L. Feltz)
  9. O, ce veste (D.G. Chriac)
  10. Linu-i lin (I.D. Chirescu)
  11. A la nanita nana (melodie spaniolă)
  12. Transeamus (A. Greulick)
  13. Adeste fideles (J.F. Wade)
  14. Les anges dans nos campagnes (melodie franceză)
  15. Do szopy hej pasterze (J. Kowalewski)
  16. Praznic luminos (T. Popovici)

Concertul din ziua de sâmbătă va fi transmis în direct de TVR Iaşi (studioul din Iaşi al Televiziunii Române). Realizatorul transmisiunii în direct va fi Carmen Olaru. Transmisiunea în direct va fi difuzată şi prin internet, pe canalul Youtube al TVR Iaşi, la adresa: httpss://youtu.be/kxPlleC6lEc.

TVR Iaşi are site-ul www.iasi.tvr.ro şi pagina de Facebook www.facebook.com/tvriasi, iar programele sale pot fi urmărite şi prin internet, la adresa: www.tvrplus.ro/live-tvr-iasi sau https://media.tvriasi.ro. Înregistrări ale unor emisiuni ale TVR Iaşi se găsesc şi pe canalul www.youtube.com/user/TVRIasionline.

Concertul va fi transmis în direct şi la Radio Iaşi (video prin www.radioiasi.ro, precum şi pe frecvenţele radio AM: 1053 Khz ori FM: 90,8 MHz la Rarău; 94,5 MHz la Huşi şi 96,3 MHz la Iaşi.

Concertul din ziua de duminică, din catedrala romano-catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, va putea fi urmărit în direct prin sistemul de transmisie video prin internet din catedrală.

Vă așteptăm cu mult drag să-l întâmpinați pe Pruncușorul dumnezeiesc, prin intermediul cântecelor de Crăciun, într-o atmosferă de reculegere și căldură sufletească.

Michail Iulian Echert&Ovidiu Bișoc