Invitaţie la comemorarea beatificării episcopului Anton Durcovici

Cu ocazia împlinirii a trei ani de la beatificarea episcopului Anton Durcovici, Departamentul de Cercetare Istorică al Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi şi Facultatea de Teologie Romano-Catolică, din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi, organizează, la 17 mai 2017, simpozionul naţional cu titlul: „Anton Durcovici – ecoul care nu se stinge”.

Programul, care se va desfăşura la catedrala din Iaşi, în aula „Anton Durcovici”, începând cu ora 16.00, va fi următorul:

• PS Petru Gherghel: Cuvânt introductiv

• Pr. dr. Isidor Iacovici: „Ecouri internaţionale ale beatificării episcopului Anton Durcovici”

• Pr. drd. Alois Moraru: „Centenarul internării lui Anton Durcovici la mănăstirea Notre Dame de Sion din Galaţi”

• Dr. Dănuţ Doboş: Tantum memento mei – film documentar despre viaţa şi activitatea fericitului Anton Durcovici

• La ora 18.30, în catedrală, va fi celebrată sfânta Liturghie în cinstea fericitului Anton Durcovici.

Moderator: Pr. dr. Fabian Doboş

Momentul acesta comemorativ reprezentă o vie mulţumire pe care catolicii din Dieceza de Iaşi o înalţă către Dumnezeu pentru darul beatificării episcopului martir Anton Durcovici, la Liturghia care a avut loc la Iaşi, în ziua de 17 mai 2014.

Vă aşteptăm cu deosebită bucurie!

Pr. dr. Fabian Doboş