FTRC la ”Cupa Prieteniei”, ediţia a V-a, 2012

cupa-prieteniei-editia-a-v-a   ”Cupa Prieteniei”, sub sprijinul căreia s-a desfăşurat campionatul de footbal pentru tinerii catolici din zona Iaşi, a ajuns la a V-a ediţie, prilej cu care a participat şi Facultatea de Teologie Romano-Catolică. Campionatul a fost organizat de Episcopia Romano – Catolică de Iaşi în colaborare cu: Mănăstirea Don Orione, Mănăstirea Fraţilor Şcolilor Creştine şi Parohia Romano – Catolică ”Sfîntul Anton de Padova”, în scopul apărării şi promovării valorilor creştine, precum şi o mai bună cunoaştere a tinerilor între ei.

Astfel, miercuri, 23 mai 2012, pe terenul de sport al Mănăstirii Fraţilor Şcolilor Creştine din Iaşi, a avut loc încheierea oficială a campionatului ”Cupa Prieteniei” prin meciul disputat de echipele finaliste. La acest eveniment a luat parte Preasfinţitul Aurel Percă, episcop auxiliar de Iaşi, rectorul Institutului Teologic Romano – Catolic ”Sf. Iosif”, pr. prof. dr. Benone Lucaci, o parte din corpul profesoral şi tinerii doritori să asiste la o competiţie dominată de bună dispoziţie şi de fair play.

După terminarea meciurilor a urmat premierea şi discursul Preasfinţitului Aurel care a vorbit tuturor tinerilor prezenţi. Ulterior a dăruit cupele, premiile şi diplomele căpitanilor echipelor. Astfel echipa de footbal a Facultăţii de Teologie Romano – Catolică din Iaşi a primit diploma pentru cea mai fair play echipă care a participat la desfăşurarea competiţiei ”Cupa Prieteniei”.

La finalul acestui campionat, merită felicitaţi toţi membrii echipei Facultăţii, cărora le dorim mult succes şi în viitoarele competiţii:

• Pr. Iosif Iacob
  • Pr. Eduard Pătraşcu
  • Augustin Ionuţ
  • Lucaci Iulian
  • Petrişor Claudiu
  • Şerban Lucian
  • Hugeanu Daniel
  • Matieş Ionuţ
  • Coceanga Andrei
  • Ciobanu Mihaela
  • Apetri Maria – Simona

Acest turneu de footbal a fost o posibilitate de exprimare a tinerilor prin sport şi o manifestare de bucurie şi prietenie. Aşteptăm cu drag viitoarea competiţie.

Articol realizat de Apetri Maria-Simona