Cazare în anul universitar 2014-2015

Pentru anul universitar 2014-2015, cazarea studenţilor în căminele ”Universităţii Alexandru Ioan Cuza” se va desfăşura după următorul grafic:

• 24 septembrie 2014: afişarea la facultate a listelor cu studenţii care au obţinut dreptul de cazare în căminele UAIC, în ordinea punctajelor obţinute (la admitere sau în anul precedent);
  • 25-28 septembrie 2014: ridicarea dispoziţiilor de cazare de la facultate, care se prezintă la căminul repartizat pentru cazare;
  • 29 septembrie 2014, ora 15:00: anularea dispoziţiilor de cazare pentru studenţii care nu s-au cazat, prin considerarea depăşirii termenului de valabilitate al acestora;
  • 29 septembrie 2014, ora 20:00: raportarea către facultăţi, de către Direcţia Servicii Sociale Studenţeşti, a locurilor rămase libere;
  • 30 septembrie 2014 , ora 09:00: eliberarea dispoziţiilor de cazare pentru studenţii care nu au primit dreptul de cazare, în ordinea mediilor. Dispoziţiile de cazare eliberate începând cu această dată sunt valabile 24 de ore.

» Lista studenţilor care au primit cazare pentru anul universitar 2014-2015

Studenţii Facultăţii de Teologie Romano-Catolică beneficiază de cazare într-unul din căminele:

• Complex ”Târguşor-Copou”:
  • » C1 : 300 lei/pers/lună (2 locuri în cameră), 275 lei/pers/lună (3 locuri în cameră)
  • » C4 : 120 lei/pers/lună (5 locuri în cameră)
  • Complex ”Codrescu”:
  • » C11 : 165 lei/pers/lună (2 sau 3 locuri în cameră)
  • Complex ”Titu Maiorescu”:
  • » C6: 125 lei/pers/lună (5 locuri în cameră)
  • De altfel, studenţii facultăţii noastre pot beneficia de cazare în:
  • » Aşezământul socio-caritativ ”Sf. Dominic Savio” (str. Mihail Sturza, nr.25, Bularga): 180 lei/pers/lună, în camere de 3 locuri

Documentele necesare pentru cazarea în căminele Universităţii ”Alexandru Ioan Cuza”:

• dispoziţie de cazare (se eliberează de la secretariatul facultăţii);
  • contractul de închiriere, completat în trei exemplare;
  • legitimaţia de cămin;
  • o fotografie tip buletin;
  • cererea de stabilire a reşedinţei;
  • buletinul/cartea de identitate, pentru cetăţenii romani; paşaport pentru cetăţenii străini;
  •    » Regulamentul de cazare în căminele Universităţii ”Alexandru Ioan Cuza”

Documentele necesare pentru cazarea în Aşezământul socio-caritativ ”Sf. Dominic Savio”:

• cerere de cazare;
  • recomandare din partea parohului comunităţii;
  • cerere de stabilire a reşedinţei + buletin/cartea de identitate.
  •    Începand cu 25 septembrie 2014, studenţii care au primit drept de cazare se vor prezenta la secretariatul facultăţii, de unde vor ridica documentele necesare cazării (dispoziţia de cazare, contractul de închiriere în 3 exemplare, legitimaţia de cămin, cererea de stabilire a reşedinţei) şi unde îşi vor alege camera în care vor locui pe durata anului universitar 2014-2015. Cu documentele completate, studenţii se vor prezenta ulterior la căminul în care au obţinut dreptul de cazare şi vor achita taxa aferentă primei luni de cazare. Pentru evitarea aglomeraţiei de la casieria căminului, studenţii pot opta pentru achitarea tarifului de cazare la o unitate BRD.

Mai multe detalii privind cazarea în căminele UAIC

Pentru a fi la curent cu noutăţile urmăreşte-ne aici sau pe Facebook!