Bun venit la UAIC, ediţia 2015

bun-venit-la-uaic-2015   Primele zile de studenţie sunt pline de emoţie dar şi de neprevăzut. De 5 ani încercăm să îi ajutăm pe bobocii UAIC să rămână doar cu emoţia începutului, fiindu-le alături în descoperirea vieţii de student. ”Bun venit la UAIC!” este cel mai mare eveniment de orientare şi informare din România, conceput special pentru studenţii din anul I după modelul universităţilor occidentale.

Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi este mândră să îşi întâmpine bobocii aşa cum merită, şi vă invită la festivitatea de deschidere a anului universitar 2014-2015, miercuri, 30 septembrie, ora 10.00, în Aula Magna ,,Mihai Eminescu”, Corp A. Cu ocazia evenimentelor dedicate deschiderii noului an universitar, atât bobocii cât şi studenţii din anii mai mari vor avea posibilitatea de:

Informare

deschidere-2015   Vei primi o mapă în care vei găsi agenda studentului, ce conţine planner, calendar, un orar pe care să îţi notezi cursurile, seminariile şi laboratoarele şi toate informaţiile utile despre Universitate şi despre viaţa de student în Iaşi. Studenţia începe mai uşor dacă ai din prima zi răspunsuri la toate întrebările despre burse, cazare, biblioteci, săli etc.

Socializare

În seara primei zile de şcoală, eşti aşteptat de colegii tăi din ani mai mari, în cadrul unui eveniment de mentorat. Colegii mai mari ştiu exact de ce informaţii ai nevoie pentru a te descurca. Şi nu e rău să ştii că ai din primul moment un coleg mai mare pe care te poţi baza atunci când ai o nelămurire.

Oportunităţi

Partenerii evenimentului Bun Venit la UAIC te vor aştepta timp de trei zile la corturile din faţa universităţii pentru ca tu să ştii de la început unde să cauţi oportunităţile care te vor ajuta pe mai departe în viaţa de student. Instituţii de cultură şi Centrele Culturale din Iaşi îţi prezintă ofertele, angajatori importanţi îţi prezintă oferta de locuri de muncă, iar asociaţiile studenţeşti îţi povestesc cum te poţi înscrie pentru a profita la maxim de anii de studenţie.

Distracţie

Participă la o palpitantă vânătoare de comori, distrează-te alături de colegii tăi, iar miercuri seara chiar în campus, Directia 5 vine să îţi spună Bun Venit la UAIC, într-un concert special pentru boboci.

Program complet Bun venit la UAIC! ediţia 2015

concert-2015Miercuri, 30 septembrie

• 10.00 – Festivitatea de deschidere a anului universitar 2015-2016, Aula Magna „Mihai Eminescu”, Corp A;
  • 12.00 şi 14.00 – Vizită la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”. Punct de întâlnire: Cortul BCU din Zona de informare;
  • 14.00 – The Amazing Race. Concurs în care dezlegi indicii ce te vor duce la „comorile” Universităţii. Punct de întâlnire: Parcul Titu Maiorescu (Balenă);
  • 16.00 – 17.00 – Prezentarea Institutului Francez: „Limba franceză: un atu pentru studii şi carieră”. Sala Ferdinand, Corp A;
  • 17.00 – 19.00 – Programul de mentorat. Înainte de prima zi de şcoală, un coleg dintr-un an mai mare îţi va explica tot ce trebuie să ştii încă din prima zi de studenţie;
  • 19.30 – Concert Direcţia 5, Esplanada Corpului B, Intrarea liberă.

Joi, 01 octombrie

• 10.00 – Turul oraşului. Punct de întâlnire: Treptele Corpului A;
  • 11.00, 13.00 şi 15.00 – Vizită la Muzeul Universităţii. Punct de întâlnire: Cortul Fundaţiei Alumni din Zona de Informare;;
  • 12.00 – Prezentarea companiei XEROX. Sala Ferdinand, Corp A (intrarea principală);
  • 16.00 – 17.00 – Prezentarea British Council, Sala Ferdinand, Corp A (intrarea principală);

Vineri, 02 octombrie

• 10.00 şi 15.00 – Turul oraşului. Punct de întâlnire: Treptele Corpului A;
  • 11.00 şi 13.00 – Vizită la Muzeul Universităţii. Punct de întâlnire: Cortul Fundaţiei Alumni din Zona de Informare;;
  • 12.00 – Vizită la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”. Punct de întâlnire: Cortul BCU din Zona de informare;
  • 13.00 – Seminarul „Start în studenţie”, Sala Senatului, Corp A (intrarea principală)

Zonă de informare

Vis-a-vis de Corp A. 30 septembrie, 1 octombrie între orele 10.00-16.00 şi 2 octombrie între orele 10.00-13.00

• Îţi iei mapa de bun-venit care cuprinde informaţiile importante despre studenţia ta;
  • Îi cunoşti pe cei de la serviciile pentru studenţi, burse în străinătate, bibliotecă;
  • Te înscrii într-o asociaţie studenţească;
  • Faci cunoştinţă cu Iaşul cultural: opera, centrele culturale, muzee;
  • Îţi găseşti un job sau un stagiu oferit de partenerii noştri;

Zonă de activităţi interactive: Parcul Titu Maiorescu (Balenă)

PRIME – Jocuri de socializare, Coafuri colorate, Dezbateri, Workshop de PR şi publicitate

ESN – We are Mov’in Europe! Întâlneşte-i pe colegii tăi internaţionali

Mai multe informaţii despre BUN VENIT LA UAIC! găseşti aici