Ziua Socială pentru Studenţi 2022 (ZSS – 19 februarie 2022)

Ediţia a X-a a Zilei Sociale pentru Studenţi (ZSS) va avea loc sâmbătă, 19 februarie 2022, la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași. Tema propusă pentru această ediție este: „Adevăr și minciună în spațiul public. Aspecte biblice, morale și sociale”. ZSS este organizată de Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi (www.ftrc.uaic.ro), Episcopia Romano-Catolică de Iaşi (www.ercis.ro), prin Oficiul pentru Pastoraţia Universitară (www.opuis.ro), Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (www.itrciasi.ro) şi Asociaţia Studenţilor Catolici din Iaşi.

Partea I:

Moderator: Conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş, Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iași

9.30: Deschiderea Zilei Sociale pentru Studenţi

9.45: „Soarta omului legată de mărturia adevărului confruntat cu minciuna”

(Sr. Iuliana Neculai, NDS, Episcopia Romano-Catolică de Iaşi)

10.30: Pauză

11.00: „ … și despre minciună”

(Prof. univ. dr. Anton Adămuț, Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice)

12.00: Sfânta Liturghie

13.00: Prânzul

Partea a II-a:

Moderator: Lect. univ. dr. pr. Lucian Farcaș, Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iași

14,30: „Soarta omului în timpul regimului bazat pe minciună

(Prof. univ. dr. pr. Emil Dumea, Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iași)

15,15: Pauză

16,00: Workshop:

Minciuna în politică;

Minciuna în economie;

Minciuna (restrictio mentalis) în Biserică.

17,00: Concluzii în plen

17,30: Program cultural-artistic

(pr. Robert Râtan, Episcopia Romano-Catolică de Iaşi).

Nu se percepe taxă de participare.

Pentru înscrieri şi alte detalii, persoana de contact este pr. capelan universitar Marcelin Blaj (tel. 0764.643623; email: marcelinblaj@yahoo.com).

Capelan universitar,

Pr. Marcelin Blaj