Invitaţie la „Ziua Socială a Studenţilor” (2 martie 2024)

Ediția a XII-a a Zilei Sociale pentru Studenți (ZSS) va avea loc sâmbătă, 2 martie 2024, la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi. Tema propusă pentru această ediție este: „Religie și profeție. Locul și rolul lor în societate”. ZSS este organizată de Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi (www.ftrc.uaic.ro), Episcopia Romano-Catolică de Iaşi (www.ercis.ro), prin Oficiul pentru Pastorația Universitară (www.opuis.ro), Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (www.itrciasi.ro) şi Asociația Studenților Catolici din Iaşi.

Partea I:

Moderator: Conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş, Facultatea de Teologie Romano-Catolică

9.00: Cuvânt de salut

9.05: „Formalism religios versus spirit profetic. Două ipostaze ale religiei în Sfânta Scriptură”

•  Lect. univ. dr. pr. Antili Iosif, Institutul Teologic Romano-Catolic

9.50: „Tradiție și ecumenism la Părintele Andrei Scrima”

• Prof. univ. dr. hab. Ioan Alexandru Tofan, Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice

10.35: Pauză

11.00: „Biserica, instituție și profetism în gândirea lui K. Rahner și Y. Congar

• Lect. univ. dr. pr. Lucian Păuleț, Facultatea de Teologie Romano-Catolică

12.00: Sfânta Liturghie

13.00: Prânzul

Partea a II-a:

Moderator: Lect. univ. dr. pr. Lucian Farcaş, Facultatea de Teologie Romano-Catolică

14.30: „Biserica, spațiu de manifestare socială. Rolul Bisericii în dezvoltarea asistenței sociale din România”

• Asist. univ. drd. Ramona Ciobanu, Facultatea de Teologie Romano-Catolică

15.15: Pauză

15.30: Workshop:

• Religia și profeția în inimă;
  • Religia și profeția în familie;
  • Religia și profeția în societate.

17.00: Concluzii în plen

17.30: Program cultural-artistic (Corul „Viventi”, dirijor Florin David)

Nu se percepe taxă de participare.

Pentru înscrieri şi alte detalii, persoana de contact este conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş (tel. 0756/833383; e-mail: fabiandobos@gmail.com) şi capelan universitar pr. Eduard-Cristian David (tel. 0748/553080; e-mail: david.eduard.christian@gmail.com).

Decan

conf. univ. dr. pr. Ștefan Lupu