Invitație la simpozionul național: Tradiții educativ-formative în Episcopia Romano-Catolică de Iași

uaic-2Organizator: Facultatea de Teologie Romano-Catolică

Titlul manifestării: Tradiții educativ-formative în Episcopia Romano-Catolică de Iași.

Data și intervalul orar: 29 octombrie 2016, orele 9,00-17,00

Tipul manifestării: Simpozion național

Scurtă descriere: Simpozionul își propune să facă o analiză inițiativelor educativ-formative care s-au desfășurat de-a lungul veacurilor pe teritoriul Episcopiei Romano-Catolice de Iași. Principalele aspecte cercetate vor fi școlile și institutele de educație a tinerilor, activitatea pastorală, catehetică și omiletică; inițiativele caritativ-sociale.

Locul de desfășurare: Aula Magna, Institutul Teologic Romano Catolic Iași, str. Văscăuțeanu, 6; 700462 Iași

Moderatorul manifestării: Conf. dr. pr. Iulian Faraoanu

Parteneri: Institutul Teologic Romano Catolic „Sfântul Iosif” din Iași

Episcopia Romano Catolica de Iași

Pagina web a manifestării: www.ftrc.uiac.ro

Date de contact coordonator: conf. univ. dr. pr. Ștefan Lupu, email stefan.lupu@uaic.ro; tel. 0232/276132.