Invitație la simpozion: Cum să înțeleg Biblia? Chestiuni de hermeneutică și interpretare

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, împreună cu Departamentul de Cercetare Biblică al Diecezei Romano-Catolice de Iași, organizează un simpozion cu participare internațională având drept temă „Cum să înțeleg Biblia? Chestiuni de hermeneutică și interpretare”. Colaboratori sunt Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iași și Federația Biblică Catolică.

Evenimentul va avea loc pe data de 26 octombrie 2019 în Aula Magna a Institutului Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif”, str. Th. Văscăuțeanu, 6; 700462 Iași. Manifestarea științifică se înscrie într-un proiect mai amplu dedicat cunoașterii Bibliei, Cartea cărților. Scopul comunicărilor este acela de a oferi chei de lectură pentru înțelegerea Cuvântului lui Dumnezeu. Anul acesta sunt propuse spre dezbatere chestiuni de hermeneutică și interpretare biblică în vederea abordării juste a textelor sacre și aflării mesajului scripturistic. Destinatarii sunt toate persoanele interesate de înțelegerea Cuvântului viu și dătător de viață al Sfintei Scripturi.

Intrarea este liberă.

Vă așteptăm cu drag!

PARTEA I: Moderator Pr. Eduard Patrașcu

09.00: Cuvânt de salut

– P.S. Iosif Păuleț, Episcop al Diecezei Romano-Catolice de Iași

– Mons. Benone Farcaș, Rector al Institutului Teologic Romano-Catolic

ora 9.15 – 9.45: Prof. univ. dr. pr. Iulian Faraoanu – Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

• Sensuri ale textelor Sfintei Scripturi și metode de interpretare

ora 9.45 – 10.15: Pr. Iosif Antili – Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iași

• Interpretarea Bibliei în viziunea rabinică

ora 10.15 – 10.45: Pr. Eduard Patrașcu – Departamentul de cercetare biblică al Diecezei Romano-Catolice de Iași

• Interpretarea biblică în viziunea Sfinților Părinți

10.45 – 11.15: Pauză

ora 11.15 – 11.45: Pr. Jan J. Stefanów, SVD – Federația Biblică Catolică (Germania/Italia)

• Interpretarea Bibliei în activitatea pastorală

11.45 – 12.15: Pr. Alois Bulai –  Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iași

• Interpretarea Bibliei în lumea protestantă

12.15: Discuții, dezbateri

PARTEA a II-a: Work-shopuri

15.00 – 16.00: Work-shopuri: inițiative de răspândire și interpretare a Bibliei

1) Cehia (prof. Petr Chalupa și prof. Dr. Marie Klaskova)

2) Germania (prof. Wolfgang Baur)

3) Croația (Prof. Djurica Pardon)

4) Romania (Dieceza Romano-Catolică de Alba Iulia: prof. Gyöngyvér Magos)

5) Polonia (prof. Marcin Zieliński și Jerzy Dzierżyński)

6) Slovenia (prof. Sr. Snezna Vecko)

7) Austria (Prof. Elisabeth Birnbaum)

16.00-16.15: Pauză

16.15-17.00: Discuții și dezbateri în plen

17.00: Încheiere –  Moment artistic cu tenorul Marius Boroș.

Coordonatori

Prof. univ. dr. pr. Iulian Faraoanu