Invitație la sesiunea de comunicări științifice ale studenților

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în colaborare cu Institutul Teologic Romano-Catolic, Iaşi, organizează, în ziua de 15 ianuarie 2019, în Aula A 14 a Facultății de Teologie Romano-Catolică o sesiune de conunicări științifice studențești. Manifestarea se înscrie în seria de inițiative academice în vederea promovării cercetării teologice și a dialogului cu oamenii și realitățile timpului nostru.

La această sesiune de comunicări științifice ale studenților vor participa și patru studenți de la „Saint Mary´s College California” din San Francisco (SUA), însoțiți de dna Ginny Prior, profesoară de jurnalism și coordonator internship la același colegiu.

Întâlnirea se va desfășura după următorul program:

15:00   Deschidere și mărturii

– Conf. dr. pr. Ștefan Lupu: Decanul Facultății de Teologie Romano-Catolică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”,  Iaşi

– Mărturii ale studenților de la Saint Mary´s College California

Prima parte – moderator: Echert Iulian

15.30 – 15.50:  Lenghen Ștefan, Misterul Bisericii- Trup mistic în viziunea lui Yves Congar

15.50 – 16.10: Amariei Paul Eduard, Teologia laicatului în viziunea lui Yves Congar

16.10 – 16.30: Sabău Alin Corneliu, Biserica și lumea

16.30 – 16.50: Băjureanu Alin, Relațiile dintre Biserica catolică și francmasonerie

16.50 -17.00: Pauză

Partea a II-a – moderator: Fechetă Ciprian

17.00 – 17.20:  Gherghel Iulian, Relația dintre Cuvânt și Duh în Biserică

17.20 – 17.40: Enășoae Bogdan, Tradiția și tradițiile

17.40 – 18.00: Demșa Ionuț, Mântuirea în afara Bisericii

18,00: Dezbateri și concluzii

La sesiunea de comunicări științifice sunt invitați să participe în primul rând studenții și profesorii Facultății de Teologie Romano-Catolică, dar adresăm o invitație călduroasă și tuturor celor interesați atât de temele ce vor fi prezentate de studenții noștri, cât și de stimularea cercetării științifice în rândul studenților.

Vă așteptăm cu drag!

Coordonator