„Căsătoria: orânduire divină sau rânduială umană?”: Programul celei de-a şasea ediţii a Săptămânii Sociale pentru Studenţi – 20-24 septembrie 2017

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi împreună cu Oficiul Diecezan pentru Pastoraţie Universitară al Episcopiei Romano-Catolice de Iași organizează a şasea ediţie a programului de formare pentru studenţi „SSSSăptămâna Socială pentru Studenţi„. Programul se va desfăşura în staţiunea Slănic Moldova, între 20 şi 24 septembrie 2017. Tema propusă pentru anul acesta este: „Căsătoria: orânduire divină sau rânduială umană?”.

„Fie ca cei care vor să se căsătorească să se apropie de această stare cu dispoziţie potrivită şi bine pregătiţi, astfel încât să poată pe cât posibil să se ajute în vicisitudinile vieţii şi mai mult să se ajute pe drumul mântuirii şi să-şi formeze omul interior în plinătatea învăţăturii lui Cristos. (…) Cei care se gândesc să se căsătorească ca şi toţi aceia care au în grijă educaţia tinerilor creştini, ar trebui, cu respectul cuvenit pentru viitor, să pregătească ce este bun, să îndepărteze ce este rău şi să-şi amintească acele puncte despre care deja am vorbit în enciclica privind educaţia: înclinaţiile dorinţei, dacă sunt rele, trebuie să fie reprimate din copilărie, iar cele bune să fie sprijinite, şi mintea, în special a copiilor, ar trebui umplută cu învăţătura care începe cu Dumnezeu, în timp ce inima ar trebui întărită cu ajutorul harului divin, în absenţa căruia nimeni nu-şi poate stăpâni dorinţele rele” (Papa Pius al XI-lea, Casti connubii, nr. 113-114).

La această „Săptămână Socială pentru Studenți” pot să participe studenți din toată țara și de la orice facultate.

Cheltuielile vor fi suportate de organizatori.

Pentru detalii şi înscrieri, sunteţi invitaţi să vă adresaţi pr. Fabian Doboş (tel. 0756/833383) sau studentului Bulai Daniel (tel. 0765/870076).

Pentru înscrieri este disponibil un formular online, care poate fi accesat aici.

NB: Data limită de înscriere: 10 septembrie 2017, ora 24.00.

Programul SSS 2017:

• 20 septembrie 2017

• ora 18.00 (biserica din Slănic) – Deschidere. Sfânta Liturghie

• după Liturghie (Hotel Venus): Cină şi de un moment de cunoaştere (pr. dr. Fabian Doboş; pr. dr. Lucian Farcaş)

• 21 septembrie 2017 (Hotel Venus)

• ora 9.00: Prelegere I – „Ceea ce omul/statul a unit (…)zeu să nu despartă?! Iubirea spre căsătorie între natură şi cultură” (pr. dr. Lucian Farcaş)

• ora 11.00: Prelegere II – „Familia în istorie/Istoria familiei” (pr. drd. Petru Ciobanu)

• ora 15.00: Masa rotundă (pr. dr. Lucian Farcaş, pr. drd. Petru Ciobanu)

• ora 16.30: Ateliere (conducătorii de grupuri)

• 22 septembrie 2017 (Hotel Venus)

• ora 9.00: Prelegere I – „Mai este de actualitate cununia în Biserică?” (pr. dr. Fabian Măriuţ)

• ora 11.00: Prelegere II – „Familia în Sfânta Scriptură” (sr. Iuliana Neculai, NDS)