Biblia și istoria. Istoria biblică și mesajul Sfintei Scripturi

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, în colaborare cu Departamentul de cercetare biblică al Episcopiei Romano-Catolice de Iași, organizează un simpozion național cu tema: Biblia și istoria. Istoria biblică și mesajul Sfintei Scripturi. Parteneri sunt Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași și Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman.

Manifestarea științifică va avea loc pe data de 27 octombrie 2018 la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iași. Inițiativa se înscrie în seria de evenimente inaugurate anul trecut și dedicate înțelegerii și interpretării adecvate a mesajului Bibliei, Cuvântul viu și dătător de viață al Domnului.

Simpozionul are drept scop principal prezentarea unor căi și principii pentru a înțelege specificul istoriei biblice. Sfânta Scriptură redă sensul istoriei și interpretează evenimentele din perspectiva planului de mântuire al lui Dumnezeu. Factorul credinței și latura salvifică sunt dimensiuni de luat în calcul în vederea unei corecte interpretări a istoriei din Biblie.

Programul Simpozionului este următorul:

PARTEA I: moderator Pr. Eduard Patrașcu

09.00: Deschidere:     Excelența Sa Petru Gherghel, episcopul Diecezei Romano-Catolice de Iași

Mons. Benone Farcaș, rectorul Institutului Teologic Romano-Catolic

Pr. Ștefan Lupu, decanul Facultății de Teologie Romano-Catolică

9.30 – 10.00: Doi pionieri ai studiului istoriei creștinismului danubian – Vasile Pârvan și        Jacques Zeiller – Prof. Nelu Zugravu, Facultatea de Istorie (Universitatea „Alexandru    Ioan Cuza”, Iași)

10.00 – 10.30: Istorie „civilă” și/sau istorie biblică? Teologia istoriei/istorie teologică în Biblie           Pr. Eduard Patrascu, Departamentul de cercetare biblică (Dieceza Romano-Catolică de     Iași)

10.30 – 11.00: Teologie versus istorie în cărțile profetice Pr. Iosif Antili (Institutul Teologic    Romano-Catolic, Iași)

11.00 – 11.15: pauză

11.15 – 11.45: Istorie? în cărțile midrashice – Pr. Alois Bulai (Institutul Teologic Romano-      Catolic, Iași)

11.45 – 12.15: Istorie, istoriografie și adevăr istoric în Evangheliile sinoptice – Pr. Mihai          Afrențoae (Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan, Roman)

12.15 – 12.45: Adevăr istoric și valoarea istorică a Evangheliei după Sf. Ioan – Pr. Iulian         Faraoanu (Facultatea de Teologie Romano-Catolică)