Alegeri academice pentru funcţia de decan 2012-2016

Metodologia de concurs pentru ocuparea funcţiei de decan în Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Extras din metodologie

Comisia de concurs este constituită din Rectorul şi prorectorii Universităţii. Dosarele de concurs ale candidaţilor trebuie să cuprindă următoarele:

Concursul pentru ocuparea funcţiei de decan se desfăşoară în perioada 9 – 29 martie 2012, după următorul program:

• 9 – 16 martie 2012: depunerea dosarelor de concurs
  • 19 – 22 martie 2012: Şedinţa Consiliului facultăţii pentru avizarea candidaturilor. Dosarele de concurs avizate se depun la Rectorat în ziua imediat următoare după avizare.
  • 23 – 28 martie 2012: Intervievarea candidaţilor avizaţi de Consiliul facultăţii.
    Comisia de concurs, în urma analizei dosarelor şi a interviului individual, stabileşte ierarhia şi nominalizează persoana care va ocupa funcţia de decan.

Senatul Universităţii validează concursul în şedinţa din data de 29 martie 2012.

Candidaţii pentru ocuparea funcţiei de decan:

1. Prof. univ. dr. pr. Emil Dumea

2. Conf. univ. dr. pr. Iosif Enăşoae