Invitație la Ziua Socială a Studenților 2023

Ediția a XI-a a Zilei Sociale pentru Studenți (ZSS) va avea loc sâmbătă, 25 februarie 2023, la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi. Tema propusă pentru această ediție este: ” Fericiți făcătorii de pace”. ZSS este organizată de Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi (www.ftrc.uaic.ro), Episcopia Romano-Catolică de Iaşi (www.ercis.ro), prin Oficiul pentru Pastorația Universitară (www.opuis.ro), Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (www.itrciasi.ro) şi Asociația Studenților Catolici din Iaşi.

Partea I:

Moderator: Conf. univ. dr. pr. Fabian Doboş,

Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iaşi

9,30: Deschiderea Zilei Sociale pentru Studenți

9,45: „Pace vă las vouă, pacea mea v-o dau vouă” (Ioan 14,27)”

(Pr. Alois Bulai, Institutul Teologic Romano-Catolic de Iaşi)

10,30: Pauză

11,00: „O pedagogie a făcătorului de pace”

(Conf. univ. dr. Ilie Gheorghe Fârte, Facultatea de Filosofie şi Științe Social-Politice)

12,00: Sfânta Liturghie

13,00: Prânzul

Partea a II-a:

Moderator: Lect. univ. dr. pr. Lucian Farcaş,

Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iaşi

14,30: „Soldații și pacea. Conceptul conducerii interioare”

(Lect. univ. dr. pr. Lucian Farcaş, Facultatea de Teologie Romano-Catolică Iaşi)

15,15: Pauză

16,00: Workshop:

1. Pacea în inimă;

2. Pacea în familie;

3. Pacea în lume.

17,00: Concluzii în plen

17,30: Program cultural-artistic

Nu se percepe taxă de participare.

Pentru înscrieri şi alte detalii, persoana de contact este conf. univ. dr.. pr. Fabian Doboș (tel. 0756/833383; email: fabiandobos@gmail.com) și capelan universitar pr. Eduard-Cristian David (tel. 0748/553080; email: david.eduard.christian@gmail.com).

Pentru înscriere, vă rugăm să completați acest fișier: